Opleiding Gecertificeerd loopbaanbegeleider loopbaancoach
Word een gecertificeerd loopbaanbegeleider!
In een snel veranderende arbeidsmarkt is de rol van de loopbaanbegeleider belangrijker dan ooit. Carrières verlopen niet meer lineair en steeds meer mensen hebben nood aan professionele begeleiding om richting te vinden, talenten te ontwikkelen en duurzame loopbaankeuzes te maken.
Wil jij anderen ondersteunen in hun professionele groei en bijdragen aan hun werkgeluk? Dan biedt SYNTRA Midden-Vlaanderen jou twee duidelijke trajecten, afhankelijk van jouw startpunt:
Traject voor startende loopbaanbegeleiders: Je hebt nog geen of beperkte ervaring als loopbaanbegeleider en wil van nul starten. Dit intensieve opleidingstraject bereidt je in één jaar tijd voor op een erkende beroepskwalificatie. Je leert essentiële coachingvaardigheden, ontdekt hoe je cliënten begeleidt in hun loopbaanontwikkeling en oefent dit in praktijkgerichte modules met ervaren docenten.
Traject voor actieve loopbaanbegeleiders: Je begeleidt vandaag al cliënten als loopbaanbegeleider, maar mist nog het officiële certificaat. Met dit regularisatietraject bouw je verder op je ervaring en behaal je het erkend kwalificatiebewijs. Het programma is compacter en minder intensief dan de voltijdse opleiding, maar bevat alle kerncompetenties om je expertise officieel te laten erkennen.
Welke weg je ook kiest: beide trajecten leiden naar de beroepskwalificatie ‘Loopbaanbegeleider’, erkend door de Vlaamse overheid. Zo ben jij klaar voor de nieuwe regelgeving én toon je aan cliënten en werkgevers dat je een professioneel gecertificeerde coach bent.
Op deze opleidingspagina vind je meer informatie over het traject voor startende loopbaanbegeleiders.
Wat mag je verwachten?
✅ Grondige kennis van loopbaanbegeleiding en het wettelijke kader
✅ Effectieve tools en methodieken voor individuele trajectbegeleiding
✅ Technieken om loopbaanplannen op maat uit te werken voor uiteenlopende doelgroepen
✅ Een erkend certificaat dat beantwoordt aan de actuele erkenningsvoorwaarden
Kies een opleidingsformule en bekijk alle details:
Blijf je graag op de hoogte van een nieuwe startdatum? Laat dan hier je gegevens na.
Programma
De opleiding duurt 1 jaar, met gemiddeld 3 lesdagen per week. Het opleidingstraject wordt ingericht als een blended learning programma. Dit betekent dat je lesmomenten op de campus combineert met online zelfstudie, aangevuld met individuele begeleiding. Door het hybride karakter van de opleiding en de vele praktijkopdrachten die je tijdens het traject uitvoert, wordt verwacht dat je ook buiten de lessen actief bezig bent met je vak.
LOOPBAANBEGELEIDER:
De opleiding start met een individueel intakegesprek. In dit gesprek kijken we samen naar jouw achtergrond, motivatie en leerbehoeften om je startsituatie in kaart te brengen. We passen de opleiding waar nodig aan, zodat jouw leerervaring optimaal is en je slaagkansen vergroot worden.
•Intake en screening 1u/cursist
Tijdens de klassikale onthaalsessie maak je kennis met de opleiding en je medecursisten. Je krijgt inzicht in structuur, werkwijzen en praktische zaken binnen de opleiding zoals certificering, vrijstellingen en het online cursistenportaal. Daarnaast bespreken we de beroepscompetenties alsook MICOON en is er ruimte voor vragen, zodat je goed voorbereid van start gaat.
Je versterkt je communicatie- en coachingcompetenties, zowel algemeen als specifiek voor de hulpverleningscontext.
•Basiscompetenties communiceren 8u lesmomenten (en 11u zelfstudie)*
•Communiceren als hulpverlener of begeleider 28u lesmomenten*
•Basiscompetenties coachen 4u lesmomenten (en 8u zelfstudie)*
•Individueel coachen één op één 52u lesmomenten*
Je verdiept je in beroepsspecifieke materie en ontwikkelt praktische vaardigheden voor het coachen van individuen in hun loopbaan via het afnemen van assessments, opstellen van loopbaanplannen en formuleren van acties met het oog op jobrealisatie. Daarbij wordt ook stilgestaan bij belangrijke thema's zoals diversiteit en inclusie op de werkvloer.
•Loopbaanbegeleiding: kader en actoren 20u lesmomenten (en 10u zelfstudie) *
•Kennismaking en intake bij loopbaanbegeleiding 24u lesmomenten (en 15u zelfstudie)*
•Zelfanalyse: zelfbewustzijn en reflecterend vermogen 32u lesmomenten (en 15u zelfstudie)*
•Arbeidsmarktverkenning 32u lesmomenten (en 30u zelfstudie)*
•Diversiteit en inclusie in werkbegeleiding 12u lesmomenten*
•Loopbaanplan en jobrealisatie 32u lesmomenten (en 15u zelfstudie)
Je werkt onder begeleiding van onze beroepsexperten aan de concrete invulling van enkele loopbaanbegeleidingstrajecten op basis van gesimuleerde praktijksituaties en verdiept je in de specifieke bedrijfsvoering nodig om het beroep van loopbaanbegeleider uit te oefenen.
•Toegepaste bedrijfsvoering voor de loopbaanbegeleider 12u lesmomenten
•Eindwerkbegeleiding loopbaanbegeleidingstrajecten 16u lesmomenten (en 75u zelfstudie)
•Eindproef loopbaanbegeleider 1u/cursist
Tijdens de individuele coachingsessies bespreek je je voortgang, uitdagingen en toepassing van wat je hebt geleerd. Je reflecteert op je leerproces, werkt aan je professionele groei en stelt doelen voor de komende periode. Waar nodig ontvang je extra begeleiding en ondersteuning.
•Coaching leeractiviteiten 1u/cursist
Je ontwikkelt je ondernemerschapscompetenties en leert hoe je succesvol aan de slag gaat als zelfstandige of als ondernemende medewerker.
•Start Me Up 102u lesmomenten
*Deze module kan in aanmerking komen voor vrijstelling.
Voor wie
Dit traject is bedoeld voor startende loopbaanbegeleiders met weinig of geen ervaring, die de erkende kwalificatie willen behalen nodig om te kunnen werken met loopbaancheques en het toekomstige loopbaankrediet.
Je bent/wordt minstens 18 jaar in de loop van het kalenderjaar waarin de opleiding start. Voorkennis is niet vereist.
Examens, getuigschrift / diploma en vrijstellingen
Wie slaagt voor alle modules ontvangt het beroepskwalificatiebewijs 'Loopbaanbegeleider' erkend door het Departement Werk, Economie, Wetenschap, Innovatie en Sociale Economie of WEWIS alsook een getuigschrift uitgereikt door SYNTRA Midden-Vlaanderen.
Materiaal en extra kosten
Om de uitgewerkte e-content thuis door te nemen zal je een eigen basismodel computer nodig hebben.
Onze organisatie streeft naar een duurzame en milieuvriendelijke manier van werken. Om die reden bieden wij al onze leermaterialen digitaal aan op ons leerplatform. Wil je toch graag jouw cursussen afdrukken? Dan sta je zelf in voor het drukken en de bijhorende kost.
Erkenningen
Deze opleiding werd door het Departement Werk, Economie, Wetenschap, Innovatie en Sociale Economie of WEWIS erkend als beroepskwalificerend traject onder het dossiernummer BK-0540-2. Hier vind je meer informatie over de beroepskwalificatie loopbaanbegeleider.
Extra info
Vrijstellingsprocedure
Voor bepaalde modules kun je vrijstelling aanvragen op basis van eerder behaalde kwalificaties of relevante werkervaring.
Kwalificatiebewijs
Je komt in aanmerking met een erkend diploma of getuigschrift (inclusief diplomasupplement of studiepunten/credits) behaald bij een erkend opleidingscentrum, waaruit blijkt dat je minstens gelijkwaardige leerinhouden en competenties hebt verworven als in de module volgens het SYNTRA-curriculum.
Relevante werkervaring
Je kunt ook vrijstelling aanvragen op basis van professionele ervaring. Mogelijke bewijsstukken zijn:
•Een contract of verklaring waaruit blijkt dat je in de afgelopen 12 maanden minstens 5 loopbaantrajecten hebt uitgevoerd bij een erkend loopbaancentrum, eventueel aangevuld met anonieme verslagen, afhankelijk van het niveau van de module.
•Een werkattest, contract met functiebeschrijving of een portfolio met reflecties en bewijsstukken die aantonen dat je relevante ervaring hebt opgebouwd binnen de thema’s 'Arbeidsmarktverkenning' of 'Diversiteit en inclusie in werkbegeleiding' die overeenkomen met de inhoud van de module volgens het SYNTRA-curriculum.
Vrijstellingsproef
Als er twijfel bestaat over de geldigheid van je kwalificatie of je werkervaring onvoldoende kan aantonen, kan er in sommige gevallen een vrijstellingsproef worden aangeboden.
Denk je in aanmerking te komen voor vrijstellingen? Bezorg ons dan vóór de start van de betreffende module(s) het ingevulde vrijstellingsformulier, samen met de nodige bewijsstukken. Afhankelijk van het aantal toegekende vrijstellingen is een latere instap mogelijk. Neem gerust contact met ons op voor meer informatie.
